Alkohol jako substancja silnie uzależniająca potrafi w szybkim czasie zniewolić człowieka. Osoba uzależniona boryka się z wieloma dolegliwościami, które są wynikiem długotrwałego nadużywania alkoholu. Ale w niektórych przypadkach nawet jednorazowe spożycie alkoholu może być groźne, zwłaszcza u kobiet w ciąży czy osób niepełnoletnich. Organizm nastolatków i dzieci jest szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu.
Konsekwencje zdrowotne związane z nadużywaniem alkoholu
W przypadku przewlekłego spożycia alkoholu, osoba uzależniona narażona jest na urazy układu nerwowego, krążenia oraz pokarmowego. W zakresie układu nerwowego chory może doznać: zmian zanikowych mózgu i móżdżku, osłabienie a także zaniku mięśni gładkich, zaburzenia czucia, Encefalopatia Wernickego czyli porażenia mięśni oraz zespół innych objawów jak zaburzenia świadomości, Psychoza Korsakowa, która przede wszystkim powoduje zanik pamięci świeżej. Dolegliwości neurologiczne wywołane przez nadmierne spożycie alkoholu mogą mieć nieodwracalny charakter. Dodatkowo alkohol powoduje ścinanie się białka zawartego w komórkach układu nerwowego, powodując tym samym ich trwałe uszkodzenie.
Do konsekwencji spożywania alkoholu w nadmiarze w zakresie układu pokarmowego należą: przewlekłe stany zapalne błon śluzowych przełyku, żołądka oraz dwunastnicy oraz upośledzona perystaltyka jelit i ograniczone wchłanianie. Organem szczególnie wrażliwym na działanie alkoholu jest wątroba, biorąca bezpośrednio udział w metabolizmie alkoholu. Przy przewlekłym nadużywaniu alkoholu można doprowadzić do jej stłuszczenia, zapalenia, zwłóknienie a w konsekwencji nawet do marskości. Komórki wątroby nie posiadają zdolności regeneracji można jedynie zapobiec i dalszemu uszkadzaniu.
Skuteczna terapia
Konsekwencje spożywania alkoholu dla organizmu są bardzo poważne i często nie mamy świadomości jaki kosz ponosi nasze zdrowie. W trosce o zdrowie warto rozpocząć terapie leczenia alkoholizmu jak najszybciej by ograniczyć i zatrzymać szerzące się spustoszenie w naszym organizmie. Warto zadbać by terapia została określona przez specjalistę, co pozwoli nam w bezpieczny sposób powrócić do formy.
Istnieje wiele rodzajów terapii i sposobów na walkę na nałogiem, nie warto jednak robić tego samemu – znacznie lepiej skorzystać z pomocy specjalistów i poddać się terapii pod ich okiem. Kliniki na całym świecie oferują skuteczne sposoby walki z alkoholizmem – np. https://medgreg.ie/wszywka-alkoholowa-irlandia/