Esperal z całą pewnością nie należy do złotych środków rozwiązujących w moment wszystkie problemy związane z uzależnieniem od alkoholu. Niemniej jednak stanowi nadal ciekawą propozycję jako uzupełnienie innych form terapii celujących w przyczynę kompulsywnego picia. Sprawdzamy co dać może wszywka alkoholowa i dla kogo jest dedykowana.

Mechanizm działania wszywki jest prosty żeby nie mówić prymitywny: pacjent który posiada zaszyta dawkę leku pod żadnym pozorem nie może sięgnąć po jakąkolwiek ilość alkoholu ponieważ naraża się tym samym na bardzo przykre reakcje organizmu. Dzieje się tak ponieważ zaburzony zostaje metabolizm alkoholu: nie rozkłada się on do w zasadzie niegroźnego aldehydu octowego powstającego na drodze odwodornienia etanolu. Groźniejsze produkty jego metabolizmu kumulują się w organizmie tym samym powodując szereg reakcji takich jak bóle (najczęściej głowy), nudności i wymioty (oraz inne nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego) oraz zaburzenia w układzie krwionośnym (nieregularne tętno, przyspieszona akcja serca). Nałożenie się takich objawów powoduje pogorszenie się samopoczucia pacjenta. Mając świadomość czym grozi łączenie Disulfiramu z etanolem człowiek pełni świadom unika alkoholu i rezygnuje z jego spożycia dając sobie tym samym szansę na podtrzymanie abstynencji. A trwać może ona nawet do jednego roku bo tyle może wynosić czas działania leku.

Co ważne esperal może być zaszywany wielokrotnie po sobie. Nie jest szkodliwy dla organizmu, nie powoduje w zasadzie reakcji z innymi substancjami prócz alkoholu (istnieje jednak grupa leków z którymi nie wolno łączyć tych kuracji). Jest zatem dosyć uniwersalny i może być w prosty sposób przez chirurga. Jego obecność nie jest praktycznie odczuwana przez pacjenta co jest dodatkowym argumentem za jego zastosowaniem.

Dla kogo polecany jest Esperal?

Disulfiram jest rekomendowany tym, którzy chcą dać sobie niezbędny czas aby poczynić postępy w terapii alkoholizmu a pacjent nie jest przekonany, że da rade utrzymać wstrzemięźliwość od spożywania alkoholu. Dzięki temu ma pewność, że nie sięgnie po kieliszek mimo ogromnej chęci. Esperal jednak nie leczy alkoholizmu a jedynie daje szansę na zachowanie dłuższej abstynencji, która może być ogromnym krokiem w odzyskiwaniu wolności od alkoholu. Więcej dowiesz się: https://medgreg.ie/