Zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia jest zaprzestania stosowania terminu “alkoholizmu” na rzecz “zespołu uzależnienia od alkoholu” lub po prostu na “uzależnienie od alkoholu”.  Synonimami dla uzależnienia alkoholowego stały się takie określenia jak: alkoholizm w ścisłym sensie, problem alkoholowy, alkoholizm nałogowy, choroba alkoholowa i składają się na nie przynajmniej trzy z ośmiu wymienionych objawów.

Nazw choroby jest wiele, jednak najważniejsze jest rozpoznanie jej i chęć walki z nią oraz podjęcie próby powrotu do zdrowia.

Osiem objawów uzależnienia do alkoholu

  1. Silna, wręcz nachalna potrzeba spożycia alkoholu znana potocznie jako głód alkoholowy.
  2. Znaczna utrata kontroli nad piciem alkoholu. Odnosi się zarówno do ilości alkoholu jak i do czasu spożywania alkoholu i jego zakończenia.
  3. Spożycie alkoholu w celu “złagodzenia” objawów zespołu abstynencyjnego bądź w celu jego całkowitemu zapobiegnięciu.
  4. Występowanie alkoholowego zespołu objawów abstynencyjnych przy spadku stężenia alkoholu we krwi osoby uzależnionej.
  5. Zmiany tolerancji na alkohol. Początkowo następuje znaczy wzrost tolerancji, jednak w ostatniej fazie uzależnienia można zauważyć jej spadek.
  6. Ograniczone schematy zachowań powiązanych ze spożywaniem alkoholu do 1, 2.
  7. Zaniedbywanie dotychczasowych przyjemności i pasji na rzecz alkoholu.
  8. Picie alkoholu pomimo wiedzy o jego szkodliwym wpływie na zdrowie.

W przypadku wystąpienia 3 objawów z wyżej wymienionej listy, warto skorzystać porady terapeuty leczenia uzależnień. Szybka reakcja na problem alkoholowy, pozwoli uniknąć dokuczliwych objawów fizycznych i pomoże szybciej przeciwstawić się nałogowi.

Leczenie alkoholizmu jako ostatnia faza

Wielu teoretyków podaje jako ostatnią fazę powrotu do zdrowia. Odnosi się ona do osób, które podjęły się leczenia nałogu alkoholowego i rozpoczynały terapie leczenia alkoholizmu. Moment podjęcia się terapii odwykowej jest niezyskanie ważnym punktem zwrotnym w życiu każdej osoby uzależnionej. Droga do abstynencji nie jest łatwa, często wiedzie krętą i wyboistą ścieżką. Jednak podjęcie się tego wyzwania jest warte trudu, gdyż stawką jest nasze zdrowie i życie. Jedną z metod leczenia może być np. leczenie esperalem. Lek wszyty podskórnie uniemożliwia spożycie alkoholu bez trudnych konsekwencji. Wszywka alkoholowa w Irlandii to dobry sposób na walkę z nałogiem dla każdej osoby, która na stałe przebywa za granicą i zawalczyć o swoje zdrowie.