Uzależnienie od alkoholu stanowi podstępną chorobę, którą niejednokrotnie trudno jest zdiagnozować. Granica między piciem nałogowym a nieszkodliwą zachcianką jest bowiem niezwykle cienka.
By jednoznacznie rozpoznać uzależnienie od alkoholu, konieczna jest uważna obserwacja w poszukiwaniu zestawu specyficznych objawów.
Objawy uzależnienia od alkoholu
Alkohol to substancja chemiczna, której spożycie wpływa na organizm, dając widoczne efekty. Już spożycie niewielkiej ilości alkoholu obniża sprawność układu nerwowego, obniżając precyzję wykonywanych gestów oraz powodując zaburzenia w obrębie reakcji wzrokowych i słuchowych. Substancja ta zaburza również umiejętność właściwego osądu sytuacji i krytycznego myślenia.
Osoby uzależnione od alkoholu doświadczają ponadto innych dolegliwości, które wskazują na posiadany przez nie problem. Wśród objawów nałogu alkoholowego można wymienić specyficzne zmiany w zachowaniu, zmiany na płaszczyźnie psychicznej, zdrowotnej oraz w zakresie wyglądu.
Zmiany w zachowaniu wywoływane przez alkohol
U osób uzależnionych można zaobserwować szereg zachowań wskazujących na niezdrową relację z alkoholem. Są to przede wszystkim:
- ciągła potrzeba sięgania po alkohol,
- utrata kontroli nad własnym zachowaniem,
- spożywanie alkoholu mimo negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie,
- drżenie rąk, bóle i zawroty głowy, nudności oraz wymioty na skutek zaprzestania spożycia alkoholu,
- konieczność przyjmowania większych dawek alkoholu w celu odczucia skutków jego działania,
- zaniedbanie sfer życia niezwiązanych z alkoholem, przede wszystkim pracy, hobby oraz relacji z rodziną i przyjaciółmi.
Nałóg alkoholowy może ponadto wywoływać utratę poczucia odpowiedzialności oraz wstydu. Alkoholik często przestaje liczyć się z opinią publiczną, staje się nieobowiązkowy, może również wstąpić na drogę przestępczą, dopuszczając się nadużyć i wykroczeń.
Zmiany wywołane przez alkohol w obrębie psychiki
U osób uzależnionych od alkoholu można zaobserwować zmiany w obrębie zdrowia psychicznego, przede wszystkim:
- napady agresji,
- zmienność nastrojów,
- zwiększoną drażliwość,
- zaburzenia lękowe,
- depresję,
- bezsenność.
W niektórych przypadkach dochodzi również do wystąpienia paranoi, epizodów psychotycznych, a nawet majaków oraz halucynacji.
Zmiany chorobowe wywoływane przez alkohol
Nadmierne spożycie alkoholu związane z uzależnieniem prowadzi do zmian w organizmie skutkujących rozwojem wielu schorzeń i chorób. Wśród przypadłości medycznych najczęściej obserwowanych u alkoholików można wymienić:
- schorzenia układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, kardiomiopatie, zaburzenia rytmu serca,
- uszkodzenia układu nerwowego,
- zaburzenia ośrodka pamięci,
- choroby układu pokarmowego: uszkodzenie śluzówki żołądka, rozwój i zaostrzenie refluksu żołądkowo-przełykowego,
- zapalenie trzustki,
- choroby wątroby: zapalenie, stłuszczenie oraz marskość wątroby.
Osoby uzależnione od alkoholu częściej cierpią na zaburzenia czynności seksualnych, są również znacznie bardziej podatne na infekcje wirusowe i bakteryjne, co skutkuje częstszymi zachorowaniami.
Zmiany w wyglądzie wywoływane przez alkohol
Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do odwodnienia, pękania oraz marszczenia skóry, co sprawia, że osoby uzależnione od tej substancji zazwyczaj wyglądają na starsze, niż są w rzeczywistości. U alkoholików często zaobserwować można też zmiany skórne w postaci popękanych naczyń krwionośnych i włosowatych oraz trądzika różowatego.
Nałóg prowadzi również do pogorszenia stanu włosów – powoduje większą łamliwość, a w stadium zaawansowanym także nadmierne wypadanie mogące prowadzić do łysienia. Wiele uzależnionych osób doświadcza ponadto przyrostu wagi ciała, co jest spowodowane wysoką kalorycznością alkoholu.
Czy uzależnienie od alkoholu zawsze jest widoczne i łatwo rozpoznawalne?
Mimo widocznego wpływu alkoholu na uzależnione od niego osoby, rozpoznanie choroby alkoholowej nastręcza często wielu trudności. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że alkoholicy potrafią się doskonale maskować i nawet latami ukrywać swój nałóg przed światem. Problem z rozpoznaniem, czy dana osoba jest uzależniona od alkoholu, związany jest również z tym, że nie zawsze wygląda ona i zachowuje się w sposób, który zwykle kojarzony jest z alkoholizmem.
Szacuje się, że nawet jedna trzecia wszystkich alkoholików to alkoholicy wysokofunkcjonujący z pozoru prowadzący pełne sukcesów poukładane życie.
Gdzie zgłosić się na leczenie uzależnienia od alkoholu?
Rozpoznane uzależnienie od alkoholu należy poddać niezwłocznemu leczeniu. Najskuteczniejszą metodą jest pobyt w ośrodku terapii uzależnień oferującego program leczenia dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Osoby, które chcą rozpocząć leczenie uzależnienia w Szczecinie, mogą zgłosić się do znajdującego się w Wapnicy ośrodka terapii uzależnień Nowe Życie, którego terapeuci mają wieloletnie doświadczenie w pomaganiu osobom walczącym z nałogami.