Wyróżniono cztery faza uzależnienia alkoholowego. Każda faza została szczegółowo opisana i jeżeli odnajdujesz cechy wspólne ze swoim życiem bądź u osoby Ci bliskiej, skontaktuj się z kliniką leczenia alkoholizmu lub poradnią w celu uzyskania profesjonalnej pomocy.

  • Faza wstępna uzależnienia od alkoholu

Przez wielu zwana także fazą towarzyską. Na tym etapie następuje powolne uzależnienie psychiczne. Spożywanie alkoholu w towarzystwie przeradza się w picie w celu rozładowania negatywnych emocji czy stresu. Pijący szuka okazji do kolejnego napicia się, jednak z reguły kontroluje ilość spożycia alkoholu i natężenia upojenia.

  • Faza ostrzegawcza nałogu

Osoba uzależniona szuka okazji do picia, a gdy ich nie znajduje sama je inicjuje. Zwiększa się tolerancja na alkohol a zapotrzebowania uzależnionego są coraz większe. W tej fazie alkoholik ma upośledzoną zdolność do kontrolowania picia i nie potrafi przestać. Zdarza się, że w ukryciu pije by nie dowiedziało się o jego problemie otoczenie. Chętnie wybiera towarzystwo osób pijących.

  • Faza krytyczna alkoholizmu

Nawet najmniejsze ilości spożytego alkoholu potrafią obudzić niepowstrzymany apetyt na więcej. Uzależniony nie jest w stanie odejść dopóki nie doświadczy stanu całkowitego upojenia. Przymus picia zyskuje wymiar fizyczny. Na tym etapie rodzą się pierwsze większe konflikty w rodzinie i z najbliższymi. Problem alkoholowy staje się na tyle widoczny, że otoczenie stara się ukryć przed innymi ten kłopot, jednocześnie wstydząc się uzależnienia najbliższego.Osoba uzależniona często widząc to zaczyna tracić szacunek do samego siebie i coraz bardziej izoluje się od świata zewnętrznego.

  • Faza przewlekła choroby alkoholowej

Ostatni etap uzależnienia od alkoholu w którym picia staje się niemal ciągłe. Wydłużają się tzw. ciągi alkoholowe. Zanika uczucie wstydu, jedyne o czym myśli osoba uzależniona to na spożyciu kolejnej procji alkoholu. Pojawiają się objawy zespołu objawów abstynencyjnych a czasem nawet objawy majaczenia alkoholowego. Nieleczony alkoholizm może prowadzić do patologii całego organizmu a nawet do śmierci uzależnionego.

Zdecyduj się na leczenie alkoholizmu we Wrocławiu – nim będzie za późno.