Osoby uzależnione od alkoholu mogą doświadczać stanów, w których przerwanie błędnego koła codziennego picia zdaje się być niemożliwe. Skąd bierze się ciąg alkoholowy i czy można go przerwać?

Co to jest ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy (lub inaczej tzw. cug) to stan, w którym pacjent przez długi czas utrzymuje stały poziom upojenia alkoholowego, odganiając trzeźwość kolejnymi porcjami trunku. Niektórzy specjaliści twierdzą, że o wystąpieniu cugu możemy mówić, gdy taka sytuacja utrzymuje się dłużej niż jeden dzień, inni przesuwają granicę do czterdziestu ośmiu godzin.

Co sprawia, że osoba może znaleźć się w takim położeniu? Za utrzymywanie się ciągu alkoholowego odpowiada psychologiczny mechanizm, który nakazuje nam za wszelką cenę uniknąć fizycznego i moralnego dyskomfortu związanego z odzyskiwaniem trzeźwości. Taka potrzeba może pojawić się zarówno u pacjentów w chronicznej fazie uzależnienia, jak i u osób, które przejawiają dopiero początkowe objawy nałogu. Niestety jest niebezpieczna dla życia i zdrowia każdego człowieka.

Jakie mogą być skutki ciągu alkoholowego?

Utrzymujący się długotrwale stan upojenia alkoholowego może bardzo poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Etanol jest szczególnie niebezpieczną substancją dla najważniejszych organów układu pokarmowego: wywołuje przewlekłe stany zapalne żołądka i dwunastnicy i może zaprowadzić prawdziwe spustoszenie w wątrobie i trzustkę. Nadzwyczaj narażone na jego negatywne działanie są także nerki, naczynia krwionośne i organy odpowiedzialne za potencję seksualną.

Układ nerwowy i psychika osoby uzależnionej również nie wychodzą z ciągu alkoholowego bez szwanku. Pacjent w trakcie lub po przebytym cugu może doświadczać silnych stanów lękowych i depresyjnych, zaników pamięci a nawet halucynacji. Literatura medyczna opisuje też zespół Otella, czyli psychozę urojeniową wywoływaną alkoholem, przez którą pacjent jest przekonany o niewierności swojego partnera. Dowodów na rzekomą zdradę dopatruje się w najbardziej irracjonalnych przesłankach.

Pozostawanie w stanie nietrzeźwości z łatwością może ściągnąć na osobę uzależnioną poważne konsekwencje w życiu rodzinnym i zawodowym. Utrata pracy lub bliskich to czynnik znacząco pogarszający kondycję psychiczną i pchający jeszcze silniej na równię pochyłą nałogu.

Czy można przerwać ciąg alkoholowy?

Wydaje się, że odpowiedź na pytanie, jak przerwać ciąg alkoholowy, jest prosta: należy przestać pić. Jednak tak regularne zerwania z nałogiem napotyka dwie przeszkody: fizyczną i psychiczną.

Pierwsza z nich zachodzi, gdy organizm osoby uzależnionej jest już na tyle przyzwyczajony do alkoholu, że jego nagłe odstawienie mogłoby do reszty rozstroić jego funkcjonowanie. Może pojawić się wtedy padaczka alkoholowa, silne bóle głowy, zaburzenia pracy mięśnia sercowego, nadwrażliwość sensoryczna i nadmierne pobudzenie psychoruchowe. Osoba z dnia na dzień odstawiająca substancję uzależniającą, może również doświadczyć majaczenia alkoholowego i związanych z nim zaburzeń świadomości oraz urojeń.

Radą na ten problem jest poddanie się detoksowi pod nadzorem lekarzy. Specjaliści w placówce leczenia uzależnień nie dopuszczą do odwodnienia organizmu i zadbają o uzupełnianie elektrolitów i witamin, które pozwolą osobie obciążonej nałogiem szybciej powrócić do zdrowia.

alkoholizm

Wspomniana przeszkoda psychiczna wydaje się mniej ekstremalna, ale również wymaga specjalistycznej pomocy. Przerwanie picia często nie jest możliwe, jeśli pacjent nie połączy go z pracą nad trudnymi emocjami i destrukcyjnymi schematami myślowymi, które wprowadziły go w nałóg.

Rozpoznawanie i odważne mierzenie się ze swoimi traumami to umiejętność, jaką możemy zdobyć podczas psychoterapii. Rezygnując ze spotkań z terapeutą, pozbawiamy się narzędzi, dzięki którym moglibyśmy szybciej rozpoznać u siebie objawy głodu alkoholowego i zapobiec nawrotowi nałogu.

Obawiasz się, że z racji niemożności dojeżdżania do dużego miasta lub lęku społecznego terapia uzależnień nie jest dla Ciebie dostępna? Na szczęście w dzisiejszych czasach można korzystać z niej także online. Taką nowoczesną możliwość zapewniają między innymi internetowe kursy na podstawie metody Easyway Allena Carra, na które łatwo zapiszesz się przez komputer.

A zatem, jak przestać pić alkohol? Nie bój się przyznać do swojego problemu i zwróć się o pomoc do specjalisty. Każdego dnia wiele osób podejmuje właśnie taką decyzję i jest to ich pierwszy krok do zwycięstwa nad uzależnieniem.