Uzależnienie od narkotyków jest bardzo często nazywane narkomanią. Tak naprawdę jest to bardzo poważna choroba. Na chorobę tą może w zasadzie zapaść każda osoba. Co do tego nie mamy żadnych warunków czy też ściśle związanych z nimi kwestiami. Nie mamy żadnych ograniczeń co do tego jakiej jesteśmy płci czy też w jakim wieku jesteśmy. Dlatego też tak bardzo ważne są liczne kampanie społeczne, które mają za zadanie przeciwdziałanie narkomanii. Musimy także zdawać sobie wszyscy sprawę jak negatywne skutki możemy mieć gdy uzależnimy się od narkotyków. Musimy także wiedzieć, że narkomania która jest nieleczona możemy prowadzić nawet do śmierci osoby uzależnionej. Jest to w zasadzie najgorsze co może osobą uzależnioną spotkać. Pierwsze co powinno nas w osobach potencjalnie uzależnionych od narkotyków być zauważalne to kwestia zmiany stylu bycia.

Zmiany w życiu uzależnionego, na które trzeba zwrócić uwagę

Bardzo często następują także zmiana znajomych oraz także zmiana stylu ubierania się. Bardzo często, chociaż warunek to nie jest to między innymi:

izolacja od rodziny,

zaniedbywanie obowiązków,

oddalenie psychiczne czy też

wydawanie dużych sum pieniędzy.

Gdy wymienione objawy narkomani trwają już bardzo długo to musimy wiedzieć, że dołączyć do nich także mogą różnego rodzaju symptomy, które są natury somatycznej. Mam tutaj na myśli na przykład bezsenność, wybuchy agresji, spadek masy ciała czy też psychozy, a nawet lęki. Jednak gdy do uzależnienia już doszło to musimy wiedzieć, że konieczne jest leczenie. Musimy jednak wiedzieć, że narkomania to nie angina czy grypa, że można ją wyleczyć w tydzień. Musimy obowiązkowo zdawać sobie sprawę, że narkomania i jej leczenie jest długotrwałym procesem. Pierwszy etap leczenia to najczęściej odtrucie organizmu. Odtrucie organizmu ma na celu wyeliminowanie z naszego organizmu wszystkich toksycznych substancji. Aby leczenie było możliwe jak najbardziej skutecznie to musi ono obowiązkowo się odbyć w specjalistycznym ośrodku. Pomoce specjalisty będą nam naprawdę bardzo pomocne. Odwyk narkotykowy jest obowiązkowo przeprowadzany w specjalistycznym ośrodku leczenia narkomanii jak i także innych uzależnień. W zasadzie to każdy odwyk narkotykowy odbywa się pod ścisłym lekarskim nadzorem.

Odwyk narkotykowy

Odwyk jest w zasadzie wstępem do dalszej terapii. Pozwala on pacjentowi na odzyskanie zarówno formy psychicznej jak i także do sprawności fizycznej. Dopiero gdy uporamy się z odtruciem to możliwe jest dobranie odpowiedniego oddziaływania terapeutycznego. Musimy wiedzieć czy dla osoby uzależnionej lepsza będzie terapia indywidualny czy może terapia grupowa. Musimy także wiedzieć, że sam odwyk narkotykowy to tylko jedna kwestia. Druga kwestia to wsparcie osób bliskich osobie uzależnionej. Gdy osoba wzmagająca się z uzależnieniem od narkotyków czy też obojętnie od czegoś innego jest osobą samotną to jest jej podwójnie ciężko. Musimy to wiedzieć. Dlatego też gdy w naszej rodzinie ktoś jest uzależniony to zdecydowanie powinniśmy mu pomóc i obdarować go niesamowitym wsparciem.