Problemy z uzależnieniem dotyczy coraz więcej osób. Uzależniamy się od różnych substancji, czynności czy nawet rzeczy, rytuałów i schematów. Najczęstszym problemem jest powszechnie znany alkoholizm, ale tak naprawdę uzależnić można się od wszystkiego. Niestety wyjście z nałogu i leczenie uzależnień jest bardzo skomplikowanym procesem. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby wygrać tę nierówną walkę?

Dlaczego wyjście z nałogu jest takie trudne i skomplikowane?

Uzależnienie to choroba. To fakt, z którego należy sobie zdać sprawę. W momencie, w którym mówimy o nałogu, to osoba uzależniona nie pije lub nie zażywa innych substancji ze względu na swoją własną chęć, ale przez psychiczny przymus i silną potrzebę. Bardzo trudno jest z tym pragnieniem wygrać, a wyjście z nałogu bez zgłoszenia się po specjalistyczną pomoc jest zazwyczaj praktycznie niemożliwe. Dlatego właśnie niezwykle istotnym elementem jest przyznanie się do problemu i uświadomienie, że wymaga on specjalistycznego leczenia w specjalnej placówce lub pod okiem wykwalifikowanego specjalisty.

historia nałogu alkoholowego

Niestety wraz z koniecznością przyznania się przed samym sobą do problemu, zaczynają się schody. Nie jest to łatwe, ponieważ większość osób uzależnionych żyje w zaprzeczeniu i odrzuca od siebie wszelkie rzeczowe argumenty, oparte o konkretne przykłady wskazujące na rzeczywisty problem z uzależnieniem. Wyjście z fazy zaprzeczenia jest pierwszym i jednocześnie bardzo trudnym krokiem, który musi wykonać osoba uzależniona, aby rozpocząć leczenie.

Niestety, gdy się to już uda, często sprawy nie wyglądają od razu różowo. Najczęściej po przyznaniu się przed samym sobą dochodzi do pogłębienia się nałogu. Wydaje się to absurdalne, jednak uzmysławianie sobie, jak rozległy jest problem sprawia, że osoba uzależniona czuje się zdołowana i szuka sposobu na ucieczkę i poprawę nastroju.

Nie rób tego sam, daj sobie pomóc!

Leczenie uzależnienia nie jest łatwe. Ten proces trwa bardzo długo, w niektórych przypadkach odpowiednia terapia lub spotkania z grupą wsparcia powinny być systematycznie odbywane do końca życia. O wiele łatwiej jest sobie poradzić z tym problemem ze wsparciem osób bliskich oraz przede wszystkim z pomocą specjalistów. Niestety bardzo często osoby uzależnione, gdy już zdają sobie sprawę ze swojego problemu, są zawstydzone i boją się przyznać przed innymi,  że zmagają się z uzależnieniem, które jest poważną i skomplikowaną chorobą.

Wstyd oraz liczne mity na temat nałogów, jakie od lat narastają w społeczeństwie, sprawiają, że poproszenie o pomoc i wsparcie są niezwykle trudne. Osoba chora woli trwać w uzależnieniu niż przyznać się głośno, że ma problem. Dzieje się tak między innymi dlatego, że wiele osób uważa problemu z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, zakupów czy innych czynności lub rzeczy, za oznakę ogólnej słabości, co niestety jest założeniem błędnym i bardzo krzywdzącym, bo uzależnienia mają często bardzo złożoną przyczynę.

Jak przebiega profesjonalny proces leczenia uzależnień?

Leczenie uzależnień, tak jak każdej choroby, należy przeprowadzać pod okiem lekarza specjalisty. Samodzielna próba wyjścia z nałogu niestety bardzo często kończy się niepowodzeniem, co dodatkowo zniechęca chorego do podejmowania jakichkolwiek działań i dodatkowo pogrąża go w nałogu, który jest ucieczką i ukojeniem smutku po porażce. Dlatego zamiast ryzykować, najlepiej jest od razu zgłosić się do specjalisty, który udzieli osobie uzależnionej profesjonalnej pomocy i dobierze odpowiednie metody leczenia, które dadzą oczekiwane efekty. Mogą być one bardzo różne, w zależności od motywacji pacjenta, zaawansowania problemu oraz wielu innych czynników psychologicznych.

W leczeniu uzależnień najważniejsza jest odpowiednia psychoterapia, która ma za zadanie pomóc pacjentowi przyjąć nowe nawyki, które będą lepsze dla jego kondycji psychicznej i fizycznej. Psychoterapia wykorzystywana w leczeniu nałogów może mieć różne formy i zależy od rodzaju problemu oraz od indywidualnych potrzeb pacjenta. Lekarz może zdecydować o wykorzystaniu terapii indywidualnej lub grupowej. Popularną metodą jest psychoedukacja, trening samokontroli oraz wiele innych specjalistycznych metod. Czasami włączane są również leki farmakologiczne, których głównym zadaniem jest poprawa samopoczucia osoby uzależnionej.