Według raportu Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii w 2019 roku aż 10,4% młodych dorosłych w wieku od 15 do 34 lat przynajmniej raz sięgnęło po narkotyki.

Choć uzależnienie od pierwszego użycia stanowi wyolbrzymiony mit, uchronienie nastoletniego dziecka przed nałogiem często zależy od szybkiej i rozsądnej reakcji rodziców.

Nastolatka i narkotyki – jakie zachowania powinny zwrócić naszą uwagę?

Gdy nasze nastoletnie dzieci sięgają po narkotyki, starają się jak najlepiej ukryć ten fakt przed dorosłymi ze swojego otoczenia. Przez to rozpoznanie problemu w porę jest dla rodziców szczególnie utrudnionym zadaniem. Muszą oni zwracać uwagę na często drobne, lecz alarmujące sygnały.

Warto pamiętać, że wiele substancji narkotycznych wywołuje zmiany w obrębie oczu przyjmującej je osoby. Podczas kiedy ecstasy i amfetamina skutkują rozszerzaniem się źrenic, opiaty nienaturalnie je zwężają. Palenie marihuany powoduje zaś charakterystyczne zaczerwienie i przekrwienie oczu oraz zauważalnie wzmaga apetyt. Marihuana pozostawia także słodkawy zapach we włosach i oddechu, który córka może próbować maskować za pomocą mocnych perfum i kadzidełek w swoim pokoju.

Niestety nie wszystkie symptomy będą tak oczywiste. Oto lista nietypowych zachowań nastolatki, które również powinny wzbudzić nasze podejrzenia:

  • Nagłe izolowanie się od rodziców i niechęć do spędzania z nimi czasu i opowiadania o swoich znajomych;
  • Unikanie kontaktu z rodzicami po powrotach ze spotkań towarzyskich;
  • Przygotowywanie obfitych posiłków w porze nocnej w dni, w których córka wróciła z imprezy lub spotkania z kolegami;
  • Nagła rezygnacja z dotychczasowych zainteresowań;
  • Drażliwość połączona ze znacznym spadkiem koncentracji i nieadekwatnym reagowaniem na zdarzenia (np. wybuch śmiechu w poważnej sytuacji);
  • Wagary oraz zabieranie z domu pieniędzy bez pytania.

Uzależnienie – jak rozmawiać o nim z nastolatką?

Podejrzenia przyjmowania narkotyków przez nastoletnią córkę mogą wiązać się dla jej rodziców z silnymi i przykrymi emocjami. Musimy jednak pamiętać, że działanie w gniewie i rzucanie pochopnych oskarżeń jedynie utrudni nam zdobycie zaufania dorastającej wrażliwej kobiety. Nawet jeżeli przyłapaliśmy córkę na zachowaniu wymagającym natychmiastowej interwencji, po stanowczym wyrażeniu naszego stanowiska, wyznaczmy dodatkowy czas na spokojną i otwartą rozmowę.

Przed rozmową z nastolatką warto przygotować rzetelne informacje na temat zdrowotnych i prawnych konsekwencji przyjmowania narkotyków. Młodzież w okresie buntu nie reaguje dobrze na straszenie, wyolbrzymienia i ogólniki. Jeśli nie wiesz, skąd czerpać takie informacje, możesz skonsultować swoje wątpliwości poprzez telefon zaufania.

Wasza córka musi jednak przede wszystkim poczuć, że może w trudnym dla niej czasie może liczyć na wsparcie swoich rodziców, którzy nawet w momentach wymagających postawienia surowej granicy nie uciekną się do agresji i nieracjonalnych wybuchów emocji. Czasem pomocne może okazać się przeprowadzenie rozmowy w towarzystwie terapeuty, co będzie stanowić dodatkowy sygnał dla nastolatki, że rodzice poświęcają jej uwagę i nie bagatelizują problemów.

uzależniona córka

Nastolatka i nałóg – gdzie zwrócić się po pomoc?

Jeżeli okaże się, że dziecko wykazuje objawy uzależnienia od narkotyków, musimy podjąć szybką i stanowczą decyzję o leczeniu. Powszechnie uważa się, że najlepszym wyborem będzie ośrodek leczenia uzależnień, który jak żadne inne miejsce pozwoli nastolatce nabrać dystansu do codziennych zmagań i odpocząć od toksycznego środowiska rówieśniczego.

Nowoczesne placówki tego typu oferują nie tylko bezpieczny detoks, ale także jakościową psychoterapię indywidualną i grupową. Coraz popularniejsze stają się warsztaty psychoedukacyjne, na których młoda osoba może nauczyć się konstruktywnego zarządzania swoimi emocjami, dzięki czemu w przyszłości nie będzie musiała uciekać przed nimi w nałogi.

Jak znaleźć nowoczesne leczenie narkomanii k. Opola? Jedną z wartych uwagi placówek jest ośrodek Freedom w malowniczym Mirkowie. Ośrodkiem Freedom opiekują się zarówno specjaliści terapii uzależnień, jak i osoby, które same przeszły drogę do wolności od nałogu i najlepiej rozumieją zmagania pacjentów. Freedom oferuje także leczenie podwójnej diagnozy, czyli uzależnienia połączonego z nerwicą lub depresją. Ze względu na liczne wyzwania związane z życiem w głośnym, zcyfryzowanym świecie, jest to problem coraz częściej dotykający polskich nastolatków.