Skłonność do uzależnień występuje w społeczeństwie od dawna. Uzależnić się można od różnego rodzaju używek. W dzisiejszych czasach najczęściej spotykamy się jednak z alkoholizmem. Choroba alkoholowa obserwowana jest we wszystkich grupach społecznych, a z tego wynika, że wykształcenie oraz zasób portfela nie są tu kluczowe. Każda kolejna porcja spożytego alkoholu wyrządza szkody w organizmie osoby uzależnionej zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Leczenie alkoholizmu na własną rękę jest praktycznie niemożliwe, bo samo zaprzestanie spożywania alkoholu nie jest równoznaczne z pokonaniem nałogu i wyleczeniem. Jedynym skutecznym sposobem w walce z chorobą jest poddanie się leczeniu pod fachowym okiem specjalistów.
Jakie są metody leczenia alkoholizmu?
Kiedy uzależniony będzie miał silną chęć wyjścia z uzależnienia i przyzna samemu sobie, że ma kłopoty z alkoholem może zacząć się proces długotrwałego leczenia. Długotrwałego, ponieważ wyjście z choroby alkoholowej, a co za tym idzie, detoks alkoholowy, oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji oraz psychoterapia nie ograniczają się jedynie do samego zakończenia spożywania alkoholu. Leczenie alkoholizmu trwa miesiącami a niekiedy latami, jednak warto wytrzymać, aby uratować swoje zdrowie nie tylko to fizyczne, ale także psychiczne.
Leczenie alkoholizmu może być przeprowadzane na wiele sposobów. Szeroka gama proponowanych i powszechnie stosowanych metod daje osobom uzależnionym możliwość wyboru najlepszego dla nich leczenia. Wszystkie metody stosowane w leczeniu uzależnienia od alkoholu podzielić można na dwie zasadnicze grupy:
- metody z użyciem środków farmakologicznych – czyli takie, które zarezerwowane są w dużej mierze dla trudnych i bardzo trudnych przypadków uzależnienia. W łagodniejszych stadiach najbardziej znaną taką metodą jest zastosowanie tzw. wszywki alkoholowej. Wszywka, a dokładniej tabletka esperalu zawierająca disulfiram, trafia pod skórę pacjenta podczas krótkiego zabiegu chirurgicznego. Wspomniany disulfiram wpływa na metabolizm alkoholu etylowego, a dokładniej mówiąc hamuje działanie enzymu – dehydroksygenazy aldehydowej- przez co utrudnia utlenianie aldehydu octowego do znacznie mniej szkodliwego kwasu octowego. Jeśli aldehyd octowy zgromadzi się w organizmie w nadmiarze, da bardzo nieprzyjemne objawy zatrucia. Aby tego uniknąć organizm zmuszony jest do abstynencji. Zaszycie alkoholowe jest metodą popularną nie tylko w Polsce.
- metody terapeutyczne – stosowane we wszystkich przypadkach choroby alkoholowej. Stanowią nieodzowny element każdego leczenia. Mają na celu przede wszystkim uświadomienie pacjentom, jakie szkody niesie za sobą nadmierne spożywanie alkoholu. Oraz zmianę ich dotychczasowego myślenia, zachowań itd. Psychoterapia pomaga również wyprowadzić na prostą relacje uzależnionych z ich najbliższymi. Istnieje wiele grup wsparcia (AA, Al.-Anon), które pozwalają pacjentom dzielenie się z innymi swoimi doświadczeniami, obawami, lękami, co pozwala na odbywanie sesji nie tylko w cztery oczy z terapeutą.
Osoby zmagające się z chorobą nie uświadamiają sobie do momentu rozpoczęcia leczenia alkoholizmu pod okiem specjalistów, jak wielkie szkody wyrządzają sobie i swoim bliskim poprzez nadmierne spożywanie alkoholu. Nie należy odwlekać w czasie decyzji o podjęciu leczenia. Mimo, że jest trudna, da uzależnionym szanse na pokonanie choroby i powrót do normalnego życia.